Mam problem z tynkiem odpadającym z sufitu. Co jest przyczyną i jak to naprawić?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam problem z tynkiem odpadającym z sufitu. Co jest przyczyną i jak to naprawić?

Zmagam się z problemem odpadającego tynku z sufitu. Strop, wybudowany przez poprzedniego właściciela, stanowi element prefabrykowany z płyt lub wylewany w deskowaniu systemowym - pod tynkiem widoczny jest gładki beton. W ubiegłym roku zastosowaliśmy zaprawę gipsową do uzupełnienia ubytku, jednak teraz tynk ponownie się odrywa, tym razem na większej powierzchni. Proszę o informację, czym mogę naprawić te uszkodzenia, aby tynk trwale połączył się z podłożem.

aktualizacja: 2024-05-13 11:28:16

Przyczyny odpadania tynku z sufitu

Odpadanie tynku z sufitu może być spowodowane pozostałościami środka antyadhezyjnego, stosowanego do zabezpieczania form i deskowań przed przywieraniem mieszanki betonowej podczas zalewania stropu. Problem ten może dotyczyć fragmentu lub całej powierzchni sufitu, a odrywanie tynku następuje w różnych miejscach i w dłuższych odstępach czasu, np. w wyniku drgań przenoszonych przez podłogę wyższej kondygnacji.

Sprawdzenie przyczepności tynku

Aby sprawdzić przyczepność tynku, gdy nie ma widocznych wybrzuszeń, konieczne jest odkucie jego fragmentów. Samo opukiwanie może okazać się niewystarczające, jeśli tynk jedynie słabo przylega do podłoża, ale jeszcze się wyraźnie nie odspoił.

Sposób naprawy

Sposób naprawy zależy od rozległości uszkodzeń i pożądanej jakości wykończenia. W przypadku niewielkich odprysków wystarczy naciąć powierzchnię betonu dłutem lub szlifierką, uzyskując w ten sposób szorstkie podłoże. Na tak przygotowaną powierzchnię, po zagruntowaniu, nakłada się tynk gipsowy lub cementowo-wapienny, w zależności od rodzaju zastosowanego wcześniej tynku.

Przy większej powierzchni uszkodzenia, na betonowym stropie należy utworzyć warstwę sczepną z zaprawy przeznaczonej na gładkie powierzchnie betonowe. W zależności od rodzaju tynku, warstwę sczepną nakłada się w postaci emulsji z kruszywem (pod tynk gipsowy) lub w formie pasty nanoszonej pacą zębatą (pod tynk cementowo-wapienny).

Jeśli naprawa obejmuje tylko część powierzchni, wskazane jest ujednorodnienie struktury tynku na całym suficie poprzez nałożenie gładzi, np. polimerowej. Przed jej naciągnięciem należy przetrzeć papierem ściernym stary tynk, a całą powierzchnię pokryć preparatem gruntującym.

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: P. Romanowski

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!