Czy w domu parterowym warto robić strop żelbetowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy w domu parterowym warto robić strop żelbetowy?

Rodzaj zastosowanego stropu jest ściśle powiązany z koncepcją materiałowo-technologiczną budowy całego domu. Stanowi on istotny element konstrukcji, mając wpływ zarówno na jej formę architektoniczną, jak i walory użytkowe. Już na etapie wyboru projektu należy zadecydować, czy strop będzie drewniany, czy betonowy. Ten dylemat pojawia się najczęściej w przypadku domów parterowych wznoszonych w technologii murowanej. Należy również wspomnieć, że strop może pełnić podwójną funkcję, stanowiąc tzw. stropodach.

aktualizacja: 2024-05-15 09:12:08
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie wymagania powinien spełniać strop w domu parterowym?
  • Jakie jest główne zadanie stropu żelbetowego z ociepleniem w domach parterowych?
  • Czy dach płaski może pełnić funkcję stropu w domu parterowym?

Jakie wymagania powinien spełniać strop w domu parterowym?

Strop gęstożebrowy gotowy do zalania warstwą nadbetonu
Strop gęstożebrowy gotowy do zalania warstwą nadbetonu (fot. Rector)

Strop pełni w domu podwójną funkcję: przegrody poziomej i elementu usztywnienia całej konstrukcji. Wybór odpowiedniego stropu do konkretnego budynku musi uwzględniać szereg wymagań, zarówno wytrzymałościowych, użytkowych, jak i technologicznych. Od tego zależy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców przez wiele lat eksploatacji.

Rodzaj konstrukcji budynku determinuje rodzaj stropu. Na przykład w domach drewnianych strop betonowy jest praktycznie wykluczony.

Podstawowe parametry stropu to rozpiętość – odległość między ścianami lub podciągami, która decyduje o możliwości stworzenia otwartej przestrzeni bez podpór konstrukcyjnych, nośność – dopuszczalne obciążenie stropu, uwzględniające stałe elementy wykończenia, obciążenie dachem oraz ewentualne użytkowanie poddasza, izolacyjność cieplna i akustyczna – szczególnie istotna w stropach nad najwyższą kondygnacją, chroniąca przed ciepłem, wilgocią i hałasem.

Przy wyborze stropu nad parterem warto wziąć pod uwagę możliwość rozbudowy domu w przyszłości. Decyzja o rodzaju stropu powinna być podyktowana przewidywaną formą wykorzystania budynku.

Stropy żelbetowe z ociepleniem

Ocieplenie stropu żelbetowego w budynku gospodarczym
Ocieplenie stropu żelbetowego w budynku gospodarczym (fot. Pfleiderer)

Strop żelbetowy wyróżnia się znacznie większą nośnością niż jego drewniane odpowiedniki, co czyni go idealną bazą pod przyszłe poddasze użytkowe. W przypadku domów parterowych strop pełni funkcję oddzielenia strefy ogrzewanej od nieogrzewanej, dlatego jego kluczową cechą powinna być wysoka izolacyjność termiczna.

Ze względu na typowe wykończenie sufitu tynkiem, niezbędną izolację paroszczelną należy umieścić na strychu, rozkładając folię na wyrównanej powierzchni betonowej stropu. Na folii układamy izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu o grubości zapewniającej współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,15 W/m²K.

Ponieważ po warstwie izolacji nie powinno się chodzić, użytkowe zaadaptowanie strychu wymaga wykonania podłogi analogicznie do stropów drewnianych. Można to zrobić, konstruując ruszt drewniany i wykańczając go deskami. W przypadku zastosowania styropianu jako izolacji, jego powierzchnię należy pokryć ok. 4-centymetrową warstwą jastrychu, która zapewni sztywność podłoża i ochroni przed gryzoniami.

Niezbędna jest również wentylacja strychu, która umożliwi cyrkulację powietrza i odprowadzi wilgoć przenikającą z ogrzewanych pomieszczeń.

Stropodach nad parterem

Termoizolacja dachu płaskiego odwróconego dedykowanym styropianem lub płytami XPS
Termoizolacja dachu płaskiego odwróconego dedykowanym styropianem lub płytami XPS (fot. Termo Organika)

Dach płaski to nie tylko estetyczne rozwiązanie dla domu parterowego, ale również funkcjonalna alternatywa dla tradycyjnego dachu skośnego. Pełniąc jednocześnie funkcję stropu, dach płaski może oferować dodatkową przestrzeń użytkową.

Należy jednak pamiętać, że możliwość zastosowania dachu płaskiego może być ograniczona przez lokalne ustalenia urbanistyczne zawarte w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT).

Dachy płaskie są najczęściej spotykane na terenach miejskich, gdzie często stanowią element nowoczesnej architektury. Ich konstrukcja może być monolityczna żelbetowa, z prefabrykowanych płyt otworowych lub w formie stropu gęstożebrowego.

Widok fragmentu tzw. dachu zielonego w zabudowie miejskiej
Widok fragmentu tzw. dachu zielonego w zabudowie miejskiej (fot. Dörken Delta Folie)

Wykonanie dachu w technologii odwróconej zapewnia niezwykle skuteczną ochronę izolacji przeciwwodnej przed uszkodzeniami i starzeniem się, a wodoodporne ocieplenie gwarantuje doskonałą ochronę przed stratami energii.

System ten wymaga utworzenia obramowania w postaci murku - attyki, które zapobiega rozjeżdżaniu się warstw. Warstwę hydroizolacyjną i jednocześnie paroszczelną standardowo tworzy dwuwarstwowe pokrycie z papy termozgrzewalnej, a izolację cieplną zapewnia układane dwuwarstwowo płyty z polistyrenu ekstradowanego XPS o grubości co najmniej 20 cm.

Zabezpieczenie przed oderwaniem ocieplenia i utworzenie pożądanej warstwy pokryciowej umożliwiają różne rozwiązania materiałowe: nawierzchnie żwirowe, z płyt kamiennych lub betonowych, bądź warstwa ziemi pozwalająca na uprawę roślin.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Stemplowanie żelbetowego stropu prefabrykowanego w budynku jednorodzinnym (fot. Firma Uciechowski)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!