Czy i jak osuszyć fundament?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Czy i jak osuszyć fundament?

Nadmierna wilgoć w domu to nie tylko nieprzyjemny klimat, ale również warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni, niszczeniu konstrukcji domu i jego wyposażenia, chorobom u domowników. Główną tego przyczyną - obok niedostatecznej wentylacji pomieszczeń - jest woda zgromadzona w przegrodach budowlanych, która często przenika z gruntu lub z przecieków. Czy osuszać fundament i jak to zrobić?

aktualizacja: 2024-05-15 09:36:32
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są przyczyny i objawy zawilgocenia fundamentów?
  • Jak obniżyć wilgotność murów?
  • Jakie są metody osuszania fundamentów?

Przyczyny i objawy zawilgocenia

Zawilgocenie ścian przyziemia i piwnic: przyczyny i metody naprawy

Zawilgocenie ścian przyziemia lub piwnic może mieć różne przyczyny. W niektórych przypadkach wynika ono z nadzwyczajnych zjawisk naturalnych, takich jak powodzie, lokalne podtopienia czy znaczne podniesienie się poziomu wód gruntowych. W innych sytuacjach problem ten jest spowodowany wadami wykonawczymi budynku, szczególnie w przypadku starych domów, gdzie często brakuje skutecznej izolacji chroniącej przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu.

Ochrona przed wilgocią w budynkach bez piwnic

W budynkach bez piwnic kluczową rolę odgrywa ciągłość izolacji poziomej w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Izolacja ta powinna znajdować się powyżej powierzchni terenu i być połączona z hydroizolacją podpodłogową. Dzięki temu skutecznie chroni ona przed podciąganiem kapilarnym wilgoci z gruntu.

Ochrona przed wilgocią w budynkach z piwnicą

W domach z piwnicą, oprócz ochrony przed podciąganiem kapilarnym, konieczna jest również hydroizolacja pionowa ścian stykających się z gruntem. Izolacja ta powinna być dostosowana do warunków hydrotechnicznych panujących wokół domu, poziomu na powierzchni ławy fundamentowej oraz podłogi. Nieszczelności w tych powłokach wodochronnych mogą prowadzić do pojawienia się wilgoci w piwnicy, a nawet do przecieków.

Naprawa zawilgoconych murów

Sposób naprawy zawilgoconych murów zależy od przyczyny problemu. W przypadku klęski żywiołowej zazwyczaj wystarcza osuszenie ścian i podłóg do poziomu eksploatacyjnej wilgotności oraz zabezpieczenie budynku przed ponownym zalaniem z zewnątrz.

Jeśli problem wynika z braku lub nieskutecznej izolacji, samo osuszenie murów nie wystarczy. W takiej sytuacji, w zależności od lokalnych warunków, możliwości technicznych i rodzaju obiektu, należy zastosować odpowiednią metodę ochrony przed wilgocią kapilarną. Może to obejmować m.in. iniekcje hydroizolacyjne, osuszanie elektroosmotyczne lub montaż systemu drenarskiego. W razie potrzeby konieczna może być również hydroizolacja pionowa ścian stykających się z gruntem.

Objawy zawilgocenia murów

Pierwsze objawy zawilgocenia murów wilgocią gruntową zazwyczaj pojawiają się w dolnych częściach ścian parteru oraz pod podłogą. Charakterystycznym sygnałem alarmowym jest zapach stęchlizny oraz zmiany na tynkach, takie jak zacieki, przebarwienia, puchnięcie i odpadanie. Z czasem objawy te mogą wędrować coraz wyżej, obejmując zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

W każdym przypadku, gdy zaobserwujemy zawilgocenie murów, należy przeprowadzić pomiary wilgotności w przekroju przegród. Pomiary te pozwolą na dobór optymalnej metody odtworzenia izolacji i skuteczne usunięcie problemu.

Hydroizolacja pionowa
W domach z piwnicą konieczna jest hydroizolacja pionowa ścian stykających się z gruntem, fot. Atlas.

Obniżenie wilgotności murów

Wilgotność równoważna – normy

W normalnych warunkach użytkowania wilgotność przegród budowlanych odpowiada tzw. wilgotności równoważnej. Oznacza to, że jest ona uzależniona od przeciętnej wilgotności otaczającego powietrza. Poziom ten, wyrażony w stosunku wagowym do materiału, dla różnych pomieszczeń i rodzajów przegród mieści się w przedziale 3-5%. W przypadku ścian z lekkich materiałów, takich jak beton komórkowy, dopuszczalna wilgotność może sięgać nawet 12%.

Ze względu na specyfikę materiału, pełne zawilgocenie (nasycenie wodą) ścian fundamentowych (głównie betonowych) może dochodzić do 10%, a w starych budynkach, gdzie dominuje cegła, nawet do 25%.

Pomiar wilgotności

Rzetelna ocena wilgotności przegrody wymaga pobrania próbek z różnych miejsc i na różnych głębokościach. Do tego celu stosuje się dwie metody:

  • Metoda karbidowa CM: Wymaga specjalistycznej aparatury i pozwala na uzyskanie dokładnych wyników.
  • Metoda wagowo-suszarkowa: Mniej skomplikowana, opiera się na pomiarze masy próbki przed i po wysuszeniu w piekarniku. Metoda ta zapewnia wystarczającą precyzję, a do przeprowadzenia badania potrzebna jest jedynie dokładna waga elektroniczna.

Dodatkowo, dostępne są mierniki elektroniczne, które oferują mniej miarodajne, ale szybsze pomiary.

Uzyskane wyniki pomiarów wilgotności pozwalają na:

  • Dobór optymalnej metody osuszania
  • Ocenę tempa i skuteczności osuszania

Przyczyny zawilgocenia i metody osuszania

Stwierdzenie zawilgocenia murów to dopiero początek. Konieczne jest również ustalenie jego przyczyny. Oprócz oczywistych czynników, takich jak powodzie czy zalania, woda może przenikać do przegrody z mniej oczywistych powodów, np. z nieszczelnych rynien, instalacji wodno-kanalizacyjnych lub wadliwej izolacji tarasu.

W przypadku starych budynków, wilgoć w ścianach piwnic i cokołowych części domu najczęściej wynika z braku izolacji poziomej i pionowej murów. Osuszanie takich ścian musi być poprzedzone pracami chroniącymi przed ponownym zawilgoceniem.

Metody osuszania fundamentów

Metody osuszania fundamentów obejmują dwa zasadnicze procesy:

  • Obniżenie wilgotności przegrody, czyli właściwe osuszanie.
  • Hydroizolację, chroniącą przed ponownym wchłonięciem wody przez osuszone elementy.

Zabiegi te mogą być prowadzone jednocześnie lub w dwóch niezależnych etapach. W przypadku samodzielnej hydroizolacji, wykonuje się ją jako pierwszy krok.

Metody nieinwazyjne

Metody nieinwazyjne nie wymagają ingerencji w strukturę budynku i polegają na odparowaniu wody zawartej w przegrodzie i usunięciu jej na zewnątrz. Naturalnie, w sprzyjających warunkach ściany wysychają również samoistnie, jednak proces ten może trwać wiele lat i nie gwarantuje odpowiedniego obniżenia wilgotności, zwłaszcza w części podziemnej budynku.

Metody nieinwazyjne stosuje się najczęściej w przypadku:

  • Pomieszczeń po zalaniu.
  • Wilgotnych przegród, w których odtworzono powłoki hydroizolacyjne (np. pomieszczenia parteru po wstawieniu izolacji w ścianach fundamentowych).

Rodzaje metod nieinwazyjnych:

  1. Osuszanie kondensacyjne: popularna metoda obniżania wilgotności przegród, zarówno z tzw. "wilgoci technologicznej" (w celu przyspieszenia prac budowlanych), jak i w sytuacjach awaryjnych. Mechanizm działania polega na obniżaniu wilgotności powietrza w pomieszczeniu poprzez jego schłodzenie w agregacie (działającym na zasadzie klimatyzatora). Skroplona woda spływa do zbiornika, a suche i ogrzane powietrze pochłania parę wodną z osuszanej przegrody. Skuteczność osuszania zależy od zamknięcia obiegu powietrza w pomieszczeniu poprzez jego uszczelnienie.
    Osuszanie kondensacyjne
    Schemat osuszania kondensacyjnego, fot. Dantherm.
  2. Osuszanie adsorpcyjne - podobne w działaniu do osuszania kondensacyjnego, ale rolę "pochłaniacza wilgoci" pełni absorber (materiał o dużej chłonności). Przepływające przez niego powietrze oddaje zawartą wodę, a następnie ogrzane wraca do pomieszczenia i suszy przegrody.
    Osuszanie adsorpcyjne
    Schemat osuszania adsorpcyjnego, fot. Dantherm.
  3. Osuszanie mikrofalowe - polega na głębokim podgrzewaniu wody zawartej w murze, co powoduje jej odparowanie i dyfuzję w kierunku powierzchni. Mikrofale mogą być emitowane z urządzeń powierzchniowych lub głębinowych (wymagających wiercenia otworów w przegrodzie). Intensywność odparowania może być zwiększona poprzez instalację powierzchniowych termowentylatorów, które mogą działać również niezależnie od generatorów mikrofalowych. Pomieszczenie osuszane tą metodą musi być dobrze wentylowane, a czasami konieczne jest również zainstalowanie dodatkowych osuszaczy powietrza na jego dolocie.

Inwazyjne metody osuszania

Inwazyjne metody osuszania fundamentów polegają na bezpośredniej ingerencji w strukturę murów w celu ich osuszenia i uszczelnienia. Stosuje się je w przypadku znacznego zawilgocenia lub gdy metody bezinwazyjne okażą się niewystarczające.

Rodzaje inwazyjnych metod osuszania:

  1. Termoiniekcja - polega na ogrzaniu wywierconych w murze otworów, a następnie wprowadzeniu do nich żywicy lub parafiny o właściwościach uszczelniających. Nagrzewanie może być prowadzone za pomocą dmuchaw, grzałek lub urządzeń mikrofalowych. Środki hydrofobizujące wprowadzane są grawitacyjnie lub pod ciśnieniem.

    Osuszanie metodą iniekcji
    Aplikacja preparatu iniekcyjnego do wcześniej wywierconych otworów, fot. Koester.
  2. Iniekcja krystaliczna - nie osusza bezpośrednio muru, ale tworzy w nim strukturę ograniczającą przemieszczanie się wilgoci. Może być stosowana również na wilgotne podłoże. W wywiercone otwory wprowadza się zaprawę cementową z aktywatorem krzemianowym, która z czasem tworzy wodoszczelną barierę.
  3. Elektroosmoza -opiera się na zjawisku elektroosmozy, czyli cofaniu wody kapilarnej w stronę gruntu (w przeciwną stronę do naturalnego podciągania) pod wpływem prądu elektrycznego. Dawniej przepływ prądu w murze uzyskiwano poprzez wprowadzone elektrody, obecnie wystarczy ustawić w pobliżu specjalny aparat wysyłający fale elektromagnetyczne. Na efekty działania elektroosmozy należy jednak poczekać co najmniej kilka miesięcy, a urządzenie musi następnie pracować stale.

    Elektroosmoza
    Schemat osuszania metodą elektroosmozy, fot. Sylwek33 / forum.budujemydom.pl.

Metoda utworzenia hydroizolacji poziomej w ścianach fundamentowych

Iniekcyjne metody tworzenia wodoszczelnej przepony w murze nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. W rzeczywistości jedynie utworzenie ciągłej i wytrzymałej warstwy hydroizolacyjnej w całym przekroju ścianygwarantuje pełne zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci. Wymaga to wykonania szczeliny przez całą grubość muru, co umożliwi wprowadzenie i osadzenie izolacji.

Odcinkowa izolacja murów

Odcinkowa izolacja murów z wykorzystaniem tworzywowych materiałów hydroizolacyjnych polega na przecięciu ściany na całej jej grubości. W przypadku ścian ceglanych stosuje się maszyny wyposażone w piłę łańcuchową z zębami widiowymi, a w przypadku murów betonowych – przecinarki linowe z nasypem diamentowym.

Uzyskaną szczelinę wypełnia się izolacją poziomą układaną na zakład i klinowaną. Następnie szczelinę wypełnia się pod ciśnieniem zaprawą cementową, zapewniając szczelność i trwałość izolacji.

Izolacja murów ceglanych blachą

Skuteczną metodą izolacji murów ceglanych może być również wciśnięcie blachy w spoiny między cegłami. Blacha ze stali chromoniklowej o grubości 1,5 mm i pofalowanym przekroju wbijana jest w spoiny za pomocą maszyny wyposażonej w młot pneumatyczny. Szerokość pojedynczych blach wynosi około 35 cm, a pofalowanie zapewnia szczelne połączenie na zakład.

PRINZ - mechaniczne osuszanie murów w technologii cięcia łańcuchami widiowymi, film PRINZ Polska.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Janusz Werner

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne przyczyny zawilgocenia ścian przyziemia lub piwnic?

    Zawilgocenie ścian przyziemia lub piwnic może wynikać z zjawisk naturalnych takich jak powodzie czy podtopienia, z podniesienia się poziomu wód gruntowych, a także z wad wykonawczych budynków, zwłaszcza w starych domach z brakiem skutecznej izolacji przeciwwilgociowej.
  • Jakie są podstawowe metody ochrony przed wilgocią w budynkach bez piwnic?

    W budynkach bez piwnic kluczową rolę odgrywa ciągłość izolacji poziomej w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych, która powinna być połączona z hydroizolacją podpodłogową i znajdować się powyżej powierzchni terenu, chroniąc przed kapilarnym podciąganiem wilgoci.
  • Jak należy chronić budynki z piwnicą przed wilgocią?

    W domach z piwnicą, oprócz izolacji poziomej, niezbędna jest hydroizolacja pionowa ścian stykających się z gruntem, dostosowana do warunków hydrotechnicznych otoczenia, aby zapobiec przeciekom i wilgoci w piwnicy.
  • Jakie są sposoby naprawy zawilgoconych murów?

    Metoda naprawy zależy od przyczyny problemu. W przypadku klęsk żywiołowych wystarczy osuszenie ścian, natomiast w przypadku braku lub nieskutecznej izolacji, konieczne są zaawansowane techniki takie jak iniekcje hydroizolacyjne, osuszanie elektroosmotyczne lub montaż systemu drenarskiego.
  • Jakie są objawy zawilgocenia murów i jak można je wykryć?

    Objawy zawilgocenia obejmują pojawienie się zapachu stęchlizny, zacieki, przebarwienia, puchnięcie i odpadanie tynków, głównie w dolnych partiach ścian. Do wykrycia problemu stosuje się pomiary wilgotności przegrody, co pozwala na dobór odpowiedniej metody osuszania.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!