Jak wykonać odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wykonać odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego?

Poprzedni właściciel domu, który niedawno kupiliśmy, wybudował drenaż opaskowy wokół budynku. Niestety, nie zadbał on o odprowadzenie zebranej wody do pobliskiego rowu melioracyjnego. W rezultacie, wiosną po roztopach i obfitych opadach deszczu, w piwnicy pojawia się woda. Izolacja fundamentów wykonana z papy radzi sobie z mniejszymi ilościami wody, jednak obecny problem wymaga zdecydowanych działań. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, chciałbym się dowiedzieć, jakie są możliwe rozwiązania w zakresie odprowadzenia wody z drenażu?

aktualizacja: 2024-05-13 09:49:03

Najlepszym sposobem odprowadzenia wody z drenażu jest zapewnienie samoczynnego spływu grawitacyjnego do rowu, studni chłonnej lub stawu. Wymaga to wykonania odpływu na poziomie niższym niż ułożenie rur drenarskich, co ze względu na ukształtowanie terenu nie zawsze jest możliwe.

W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie pompy przetłaczającej, która może pracować niezależnie od różnicy poziomów wody gruntowej oraz w rowie lub innym odbiorniku wody. Do tego celu nadaje się pompa zanurzeniowa z wyłącznikiem pływakowym, uruchamiającym ją po osiągnięciu określonego poziomu wody. Pompę umieszcza się w studzience zlokalizowanej w pobliżu drenażu. Dno studzienki powinno znajdować się o 0,5-1 m głębiej niż położono rury drenarskie. Studzienkę łączy się z odpływem z drenażu (np. rurą kanalizacyjną), a odprowadzenie z pompy można wykonać rurą wodociągową lub nawet wężem ogrodowym.

Należy pamiętać, aby podłączenie odpływu można było łatwo zdemontować (rozłączyć), co ułatwi wyjęcie pompy w celu czyszczenia lub naprawy.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Prawidłowe wykonanie drenażu opaskowego wokół samego budynku nic nie da, jeżeli nie zapewnimy dalszego odpływu wody, np. do rowu melioracyjnego. Jeżeli nie da się zachować spadku pomiędzy drenażem i rowem lub innym odbiornikiem wody, pozostaje umieścić w studzience pompę do jej przetłaczania. (fot. ACO)

Zdaniem naszych Czytelników

18 Nov 2022, 00:00

Na poczatku to musisz uzyskac zgode na zalozenie takiego drenazu by woda odplywala do rowu melioracyjnego.  Jesli nie zglosisz/nie otrzymasz zgody zalozenie drenaza jest nielegalne.    Musi byc odpowiednio oznakowany albo po prostu widoczny bo inaczej podczas konserwacji rzek ...

Gość Lasy samosiewki

31 Oct 2022, 02:52

Tak wygląda dbałość o środowisko, najlepiej ścieki spuszczać do rowu woda spłynie do rzek w ten sposób robiąc suszę nie podnosząc odpowiednio wody gruntowej. Kto wydaje na taką dewastację srodowiska pozwolenia? WODY POLSKIE ŚPIĄ im wszystko jedno . Rolnicy biją studnie głębinowe ...

Gość Tyles

30 Oct 2022, 12:21

A potem susza i wszystko zdycha, sztuczna melioracja jest dla idiotów, PRZESIAKNĄĆ W GLAB ZIEMI!!!!!!!!!!!!!!!

Gość Trują tylko kominy

30 Oct 2022, 05:50

Woda powinna pozostawać na swojej działce. Dość betonowania powieszchi i spuszczania ścieków do rowu sąsiadom, zalewania im powierzchni ściekami , trucia istot żyjących w rowach i rzekach gdzie jest dbałość o zdrowie i ekologię?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!