Jak wyregulować drzwi wewnętrzne?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wyregulować drzwi wewnętrzne?

Bardzo często drzwi skrzypią albo ich róg zaczyna ocierać się o podłogę. Czasem też drzwi drewniane w sezonie grzewczym zamykają się dobrze, a latem opornie, ocierając się o ościeżnicę. To drobne, ale bardzo uciążliwe problemy. Na szczęście, w większości przypadków potrzebna jest jedynie regulacja zawiasów, a drzwi nie trzeba np. podcinać, na co niektórzy pochopnie się decydują.

aktualizacja: 2020-09-07 06:51:26
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak wyregulować skrzypiące drzwi?
  • Jak pozbyć się sezonowych kłopotów z domykaniem drzwi drewnianych?

Jak wyregulować skrzypiące drzwi?

W razie skrzypiących drzwi, pierwszym krokiem powinno być przesmarowanie zawiasów, a jeżeli to nie pomoże, podłożenie podkładek pomiędzy trzpień zawiasu (zamocowany na ościeżnicy) oraz jego tuleję (przy skrzydle).

Należy też sprawdzić, czy skrzydło jest prawidłowo wypoziomowane, przykładając poziomnicę do jego pionowej krawędzi przy przyldze. Złe wypoziomowanie powoduje opuszczanie się skrzydła. Skorygować położenie można za pomocą podkładek oraz wkręcając zawiasy - o ile ich konstrukcja to umożliwia.

Przykładowo, wkręcając górny zawias głębiej w skrzydło, przyciągamy je bliżej ościeżnicy i nieco unosimy jego górny róg, położony po przeciwnej stronie niż zawias.

Sporadycznie trzeba poza tym nieco wkręcić, lub przeciwnie - wysunąć - zawias wkręcony w ościeżnicę. Wkręcając go, przysuwamy skrzydło do ościeżnicy, uszczelka po zamknięciu drzwi będzie bardziej ściśnięta.

Jak pozbyć się sezonowych kłopotów z domykaniem drzwi drewnianych?

Z kolei sezonowe kłopoty z domykaniem drzwi drewnianych są efektem naturalnego pęcznienia drewna. Latem w powietrzu mamy więcej wilgoci, a ponadto wentylacja grawitacyjna często bywa mało skuteczna. W efekcie drzwi "puchną". Sposobem na to jest przede wszystkim dbanie o właściwe wietrzenie pomieszczeń, choćby przez otwieranie okien.

Może cię zainteresować
Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jak zamontować drzwi techniczne? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jak myć żaluzje fasadowe? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jaka roleta na skośne okno? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Co to za kolor Winchester? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jak zasłonić okna na parterze? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Co daje anodowanie aluminium? Okna na straży bezpieczeństwa Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Co to jest szkło ornamentowe? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
Zobacz więcej Zwiń

Chodzi przede wszystkim o to, że utrzymująca się długotrwale podwyższona wilgotność grozi rozwojem pleśni w budynku. Warto też podregulować zawiasy, zwiększając nieco luz pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem.

W ostateczności, można się zdecydować na lekkie oheblowanie drzwi w płaszczyźnie prostopadłej do przylgi po stronie zawiasów. Najlepiej nadaje się do tego specjalny, wąski strug.

Jarosław Antkiewicz
fot. J. Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!